A mozgásszervi fájdalmakat az érintettek gyakran fájdalomcsillapító tablettával próbálják elmulasztani. Az indokolatlanul szedett gyógyszerek azonban jelentősen megterhelik a szervezetet, ezért a pirulák helyett válasszunk kíméletesebb és hosszú távú megoldást nyújtó kezelési módokat. Hogy melyek ezek, erről kérdeztük Dr. Arnold Dénes Arnoldot, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját.
A mozgásszervi probléma népbetegség
A mozgásszervi panaszok rendkívül elterjedtek hazánkban. A Kutató Centrum 2016 májusában készült felmérése szerint, a felnőtt magyar lakosság két harmada érintett, és ez az arány az 50 év felettiek körében még magasabb, 80%-os. Ennek hátterében többnyire az évekig cipelt túlsúly, a mozgásszegény életmód, valamint a hosszú távon azonos testhelyzetet igénylő munkavégzés, kényszertartás áll, amely jelentősen károsítja az ízületeket. Ezek a problémák gyakran felelnek a munkából való távolmaradásért is.
Nagyon sok gyógyszert fogyasztunk
A magyarok sok gyógyszert fogyasztanak – 2013-ban a teljes hazai gyógyszerkiadás 643 milliárd forintot tett ki. Minél idősebb valaki, annál több tablettát szed, az idősebb korosztály nem ritkán 8-10 különböző készítményt alkalmaz egészségügyi problémáira. Ennek az az oka, hogy az évek előrehaladtával egyre több krónikus betegség jelenik meg, köztük a mozgásszervi és ízületi panaszok. Elkeserítő adat, hogy minden ötödik magyar hetente többször vesz be fájdalomcsillapító gyógyszert a láb, a gerinc, a derék, a nyak és a kéz ízületi fájdalmaira, pedig ezek a készítmények az okokat nem szüntetik meg, csak a tüneteket nyomják el. Ezt a mennyiséget csökkenteni kellene, a lehetséges káros mellékhatások kiküszöbölése miatt, illetve a szervezet tehermentesítése céljából – mutat rá a kutatás. „ A különböző betegségek közül tipikusan a mozgásszervi elváltozásokra nem feltétlenül a fájdalomcsillapítók szedése a megoldás, hiszen ezek csak ideig- óráig hatnak. Léteznek olyan terápiák, amelyek az okokat is kezelik és hosszú távra megoldást nyújtanak – mondja Dr. Arnold, fájdalomspecialista.
Nem csak a tünetek, az okok kezelésére is szükség van
Eredményesen a különböző típusú ízületi gyulladásokat, a fájdalmat és a mozgáskorlátozottságot az aktív fájdalomcsillapítás terápia és az életmódváltás együttes alkalmazásával lehet megszüntetni.Az aktív fájdalomcsillapítás egy olyan injekciós eljárás, amely a probléma gyökerénél hat. A kizárólag természetes anyagokból álló hatóanyagot a kéz, a gerinc, a láb, a nyak, a csípő, a térd ízületei köré fecskendezzük be, így az rögtön a fájdalom kiindulópontjához jut el. Mellékhatása nincs, nem tartalmaz szteroidot és semmilyen más kémiai összetevőt, és mivel lokálisan alkalmazzuk, nem terheli a gyomor nyálkahártyáját, mint általában a fájdalomcsillapító készítmények teszik. Miután megszűnt a fájdalom és a gyulladás, a kezelést funkcionális gyógytornával egészítjük ki, amely visszaállítja az izmok-ízületek statikai és dinamikai egyensúlyát és a megfelelő mozgástartományt. Ha a páciensek a mindennapjaikban az életmódváltásra vonatkozó tanácsok betartásával is segítik a felépülést, (megfelelő táplálkozás, fizikai aktivitás, stressz levezetése), abban az esetben rövid időn belül újra fájdalommentes életet élhetnek – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold Dénes Arnold.
Forrás: Fájdalomközpont (www.fajdalomkozpont.hu)