Az ünnepek alatt még több időt töltünk a televízió előtt, mint az év többi részében. Pedig érdemes lenne ezt az időt lecsökkenteni annak érdekében, hogy ne fájduljon meg a derekunk. Ausztrál kutatók szerint ugyanis, a hát- és deréktáji panaszok kapcsolatba hozhatók a tévénézéssel, és ez főleg azokat a nőket érinti, akik naponta 2 óránál többet ülnek a TV előtt. Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája, és Sekk Patricia a Fájdalomközpont gyógytornásza ennek a mozgásszervi problémának az megelőzési lehetőségeiről és kezelési módjairól beszél.
Tanulmány a hát-és derékfájdalom és a TV nézés kapcsolatáról
Egy közönségmérés adatai szerint hihetetlenül sokat, átlagosan naponta 4 óra 49 percet töltünk a televízió előtt, a karácsonyi időszakban pedig még ennél is többet. Ezért is aktuális most a melbourne-i Monash Egyetem kutatói által készített tanulmány, amely a derékfájás, valamint a televízió előtti hosszas üldögélés kapcsolatára hívja fel a figyelmet. A kutatás során ötezer, hát- és derékfájdalommal küzdő személy adatait elemezték, és egy kérdőív segítségével vizsgálták a hát- és derékfájást okozó életstílusbeli faktorokat. Ebben többek között, a mozgásszervi panaszok, valamint a TV előtti hosszadalmas ülésnek a kapcsolatát is feltárták. Az eredmények alapján kiderült, hogy a túl sok TV előtti ülés lehet az egyik kiváltó oka a nők derékfájdalmainak. A kutatók szerint azoknak a hölgyeknek voltak a legsúlyosabbak a panaszai, akik napi két vagy több órát töltöttek a televízió előtt.
Az ülés károsabb a gerincre, mint az állás
Naponta több órát nézzük a televíziót, és valljuk be a legutolsó dolog, amire gondolunk közben, hogy milyen pozícióban ülünk. Pedig felmérések igazolják, hogy az ülés 40%-kal nagyobb terhet ró a gerincre, mint az állás, ezért nem mindegy, hogy milyen testhelyzetben töltjük el ezt az időt. Sajnos, a görnyedt, hanyag tartásért, a hátunk, derekunk fájdalmával fizetünk. Ennek az az oka, hogy egy idő után, hátunk izmai túlterheltté válnak, nem tudnak kellően ellazulni. Emiatt ezeknek az izomszöveteknek nem lesz megfelelő a keringése és az anyagcseréje, a többi izomhoz képest elgyengülnek, így a gerinc mozgékonysága csökken. Ez elváltozásokat okozhat a csigolyák, az ízületi szalagok, és a porcfelszínek területén. A csigolyákon kívül a keresztcsont és a farkcsont is érintett, amelyek folyamatos nyomás alatt vannak. Merev és passzív helyzetű a combnyak, akárcsak az onnan eredő izmok és az alatta futó idegek (pl. az ülőideg) és vér- és nyirokerek is, amelyek a nyomódás miatt nem tudják ellátni a feladataikat. Gerincünk görbületeinek egyensúlya is megbomlik, a sok és helytelen terhelés miatt porckorong elváltozások, meszesedések, gyulladások, súlyosabb esetben gerincsérv is kialakulhat.
Hogyan üljön helyesen?
„Gyógytornászként is megerősíthetem, hogy a legtöbb derékfájást a helytelen ülés okozza” – tudjuk meg Sekk Patrícia, gyógytornásztól. Az alábbi tanácsok segíthetnek, a helyes ülőpozíció megtartásához:
- Ülés közben ne a farok csonti részre, hanem a két ülőgumóra támaszkodjon
- Fejét ne tolja előre, álla legyen vízszintes helyzetben
- Vállait ne húzza felfelé, a fülei irányába, azok lazán pihenjenek
- A megfelelő szék megtámasztja az egész hátat, és a derekat, a kissé hátradöntött háttámla segít terhet levenni a derékról
- Használjon hengerpárnát az ágyéki gerincszakasz normál homorúságának megőrzésére
- Az ülő felület olyan hosszú legyen, hogy a széken hátra csúszva ne vágja az ülés a térdhajlatot
- Az ülés magassága akkora legyen, hogy talpait kényelmesen le tudja tenni a talajra
- Időnként álljon fel, és mozgassa át végtagjait, illetve gerincét, sétáljon egyet, ne töltse az egész ünnepet a TV előtt
Mi segít a hátfájás megszüntetésében?
A hosszas ülés okozta hát- és derékfájdalmak esetében hatásos segítség a funkcionális gyógytornával kombinált aktív fájdalomcsillapítás terápia. Ez egy olyan komplex eljárás, amelynek során, az ízületek köré szteroid-mentes hatóanyagot fecskendezünk, amely megszünteti a fájdalmat és a gyulladást. Az erre ráépülő gyógytorna segítségével visszaállítjuk az izomegyensúlyt és megfelelő mozgásfunkciókat. Ilyen esetben az izomlazító gyógymasszázs is nagy segítségünkre lehet.” – osztja meg tapasztalatait Dr. Arnold, fájdalomspecialista.
Forrás: Fájdalomközpont